Operat szacunkowy podlega ocenie jak każdy inny dowód

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 11 grudnia 2024 r. (sygn. II SA/Gd 675/24) przypomniał o istotnym obowiązku organów administracji publicznej w zakresie oceny operatów szacunkowych. Sąd podkreślił, że operat szacunkowy, mimo swojego specjalistycznego charakteru, podlega takiej samej ocenie jak każdy inny dowód w postępowaniu administracyjnym.

Kluczowe tezy orzeczenia

WSA jednoznacznie wskazał, że formalna ocena operatu szacunkowego w żadnym wypadku nie wyłącza ogólnych zasad oceny dowodów wynikających z art. 80 Kodeksu postępowania administracyjnego. Organy administracji rozpoznające sprawę mają nie tylko prawo, ale i obowiązek ocenić dowodową wartość złożonego operatu szacunkowego.

Sąd zwrócił uwagę, że jeżeli przyjęta w operacie szacunkowym wartość nieruchomości budzi uzasadnione wątpliwości, organ administracji zobowiązany jest podjąć dodatkowe czynności wyjaśniające. Może to obejmować:

  • zwrócenie się do rzeczoznawcy o uzupełnienie operatu
  • żądanie wyjaśnień co do jego treści
  • zwrócenie się do organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych o ocenę prawidłowości sporządzonego operatu

Stan faktyczny sprawy

Sprawa dotyczyła ustalenia opłaty planistycznej w związku ze wzrostem wartości nieruchomości na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Skarżący zakwestionowali operat szacunkowy, wskazując na szereg jego wad, w tym:

  • nieprawidłowe określenie powierzchni nieruchomości
  • brak uwzględnienia istotnych cech wpływających na wartość (znaczna deniwelacja terenu, zadrzewienie)
  • nieuwzględnienie ograniczeń inwestycyjnych wynikających z przepisów o elektrowniach wiatrowych.

Stanowisko Sądu

WSA uznał, że organy administracji nie wywiązały się należycie z obowiązku oceny operatu szacunkowego. Mimo licznych zastrzeżeń skarżących, nie podjęto żadnych kroków w celu wyjaśnienia spornych kwestii, w szczególności nie zwrócono się do rzeczoznawcy o ustosunkowanie się do zgłoszonych uwag.

Praktyczne znaczenie wyroku

Orzeczenie ma istotne znaczenie praktyczne dla organów administracji i uczestników postępowań administracyjnych. Przypomina, że:

  1. Operat szacunkowy, mimo swojego specjalistycznego charakteru, nie korzysta z domniemania prawdziwości.
  2. Organ administracji ma obowiązek krytycznej oceny operatu w świetle całości materiału dowodowego.
  3. W przypadku wątpliwości konieczne jest ich wyjaśnienie poprzez dodatkowe czynności dowodowe.

Wyrok potwierdza prezentowane przez nas stanowisko, że strony postępowania administracyjnego mają prawo skutecznie kwestionować ustalenia zawarte w operacie szacunkowym, a organy administracji muszą te zarzuty zbadać i pod ich kątem ocenić operat oraz merytorycznie ustosunkować się do zarzutów.

Uważasz, że to ważne? Podaj dalej: