Część składów sądów administracyjnych, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego, głosi tezę, że operat szacunkowy podlega ocenie wyłącznie pod względem jego logiki i prawidłowości od strony formalnej. Odmawiają one organom administracji oraz sądom kompetencji do oceny operatu pod względem jego zgodności z prawem. Teza taka została jednoznacznie odrzucona przez Trybunał Konstytucyjny.
Kategoria: opłata adiacencka
Przedawnienie opłaty adiacenckiej – już praktycznie niemożliwe
Pierwszy września 2017 przyniósł istotne zmiany w regulacjach dotyczących opłaty adiacenckiej. W tym dniu weszła w życie Ustawa z dnia 20.7.2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Najważniejsze zmiany w zakresie opłaty adiacenckiej to: 1) Zmiana regulacji, która praktycznie wyklucza możliwość przedawnienia naliczenia opłaty adiacenckiej; 2) Doprecyzowanie zasad obliczania wzrostu wartości nieruchomości na skutek podziału.
Opłata (renta) planistyczna a opłata adiacencka
Wiele osób zadaje sobie pytanie jaka jest różnica pomiędzy opłatą (rentą) planistyczną a opłatą adiacencką. Czytaj dalej aby poznać różnice.
Kiedy unikniemy opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości wskutek jej podziału
Jak wiadomo – wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi miasta przysługuje prawo naliczenia opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości wskutek jej podziału. Oczywiście, aby do ustalenia takiej opłaty mogło dojść – musi zostać spełnionych kilka przesłanek, w tym m.in. istnienie uchwały rady gminy ustalającej wysokość stawki opłaty adiacenckiej oraz wykazanie, iż do wzrostu wartości rzeczywiście doszło.
Ostateczność decyzji administracyjnej a przedawnienie terminu do naliczenia opłaty adiacenckiej
3 letni termin do naliczenia opłaty adiacenckiej uważa się za dochowany kiedy decyzja została wydana i doręczona oraz uzyskała przymiot ostateczności.